Artykuły

Zdrowe zęby a długowieczność

Chcesz żyć długo? Dbaj o zęby!

Istnieją niezbite dowody na to, że zdrowie zębów sprzyja długowieczności. Przedstawimy dzisiaj kilka z nich – być może zachęci to więcej osób do odwiedzenia naszego gabinetu stomatologicznego w najbliższym czasie?

W jaki sposób zdrowie zębów może nam dać szansę na dłuższe życie?

  1. Stan jamy ustnej bardzo często przekłada się na stan innych organów naszego ciała. Osoby, które nie leczą próchnicy, często mają problemy także z układem pokarmowym, nerwowym czy krwionośnym. Bakterie, które rozwijają się w naszej jamie ustnej, bardzo łatwo przedostają się do całego organizmu i mogą niekorzystnie wpływać na jego funkcjonowanie. Dlatego też chore zęby negatywnie wpływają na kondycję całego ciała, co po latach może skutkować różnymi problemami. Jeśli natomiast zadbasz o zdrowie zębów, pośrednio zadbasz też o wiele organów ciała.
  2. W przypadku osób starszych, stan jamy ustnej często decyduje o ich codziennym funkcjonowaniu. Zachowanie zdrowia zębów pozwala im na większą niezależność oraz znacznie poprawia komfort ich życia. Dłużej mogą cieszyć się posiłkami, a także samodzielnie o siebie zadbać. Nie pozostaje to bez echa dla ich samopoczucia, a jak wiadomo lepsze samopoczucie to źródło energii życiowej.
  3. Ból spowodowany próchnicą, paradontozą czy innymi schorzeniami może powodować, że dokonujemy zmian w codziennej diecie. Rezygnujemy z mięsa, orzechów i innych produktów, których jedzenie sprawia nam trudność. W ten sposób pozbawiamy jednak swój organizm wielu cennych pokarmów, a w dalszej konsekwencji osłabiamy swoje ciało. Właściwa, dobrze skomponowana dieta to podstawa zdrowia i długowieczności.

Jeśli pragniesz mieć przed sobą jeszcze wiele lat życia i chcesz także na starość w pełni cieszyć się jego urokami, zadbaj o swoje zęby już teraz.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzin w naszym
gabinecie stomatologicznym osoby w każdym wieku!