Artykuły

Zapalenie płuc a zdrowie zębów

W jaki sposób higiena jamy ustnej może decydować o zdrowiu naszych… płuc?

Stan i kondycja naszych zębów może w różnoraki sposób wpływać na zdrowie naszego ciała. Bakterie, które rozwijają się w jamie ustnej, bardzo łatwo przedostają się do pozostałych części organizmu – w tym także do płuc. W poprzednim artykule zwracaliśmy uwagę na to, jak niebezpieczną chorobą jest zapalenie płuc. Okazuje się, że amerykańscy naukowcy powiązali jej powstawanie z higieną jamy ustnej.

Droga bakterii z ust do płuc

Temat zainteresował naukowców z Virginia Commonwealth University. Po przebadaniu 26 tysięcy osób okazało się, że ci, którzy niewłaściwie dbają o zdrowie swoich zębów i dziąseł oraz nigdy nie odwiedzili dentysty, znajdują się w grupie znacznie podwyższonego ryzyka zachorowania na zapalenie płuc. Jako że choroba ta w większości przypadków ma podłoże bakteryjne, niewłaściwa higiena oraz brak leczenia próchnicy może doprowadzić do przedostania się bakterii do płuc, a w efekcie ich zainfekowania.

Właściwa higiena to podstawa

W wyniku tej choroby rocznie umiera wiele milionów ludzi na świecie – problem ten dotyczy w największym stopniu krajów słabiej rozwiniętych, gdzie dostęp do profilaktyki oraz leczenia jest ograniczony. Warto jednak wiedzieć, że jest ona nie tylko uleczalna, ale także możliwa do uniknięcia. Ograniczenie dostępu bakterii do organizmu zmniejsza ryzyko zachorowania. Poza dostępnymi szczepionkami, skuteczną formą profilaktyki jest właściwa higiena, unikanie zbyt zatłoczonych miejsc, częste mycie rąk oraz dokładne leczenie innych chorób (także tych, które z pozoru nie są groźne, np. przeziębienia).