Artykuły

Zapalenie cewki moczowej – po czym rozpoznać?

Masz problem z trzymaniem moczu? Zapalenie cewki moczowej na horyzoncie!

Ta choroba może występować zarówno u kobiet ja i u mężczyzn, jednak panowie muszą się zmagać z bardziej dokuczliwymi objawami. Nie należy zbyt długo zwlekać z leczeniem, gdyż można w ten sposób doprowadzić do powikłań. Infekcja cewki moczowej objawia się wtedy, kiedy odczuwamy nieprzyjemne pieczenie. Taki znak to sygnał dla nas, abyśmy niezwłocznie udali się do lekarza.

Przyczyny i to, czym jest zapalenie cewki moczowej

Jest to stan zapalny, który należy do końcowego odcinka dróg moczowych. Można wyróżnić rzeżączkowe i nierzeżączkowe zapalenie cewki. Główną przyczyną tego schorzenia jest bakteria nazywana dwoinką rzeżączki – Neisseria gonorrhoeae. Może jednak dojść do nierzeżączkowego zapalenia cewki moczowej. Bakterie wówczas są przenoszone drogą płciową a należą do nich: Chlamydia trachomatis i Ureaplasma urealyticum. Do takiego zapalenia może dość po zbyt pikantnym i dynamicznym stosunku przy którym doszło do podrażnienia mechanicznego. Chemią także można doprowadzić do takiego stanu, wywołują to środki plemnikobójcze stosowane przez kobiety. Jest przez to możliwe doprowadzenie do zapalenia gruczołu krokowego.

Objawy zapalenia cewki moczowej:

  • pieczenie podczas oddawania moczu – pierwszy objaw
  • ropny, najczęściej obfity wyciek z cewki
  • zaczerwienienia, obrzęki na obszarze zewnętrznego ujścia cewki
  • kłujące  ból w okolicach cewki, które narastają podczas oddawania moczu
  • parcie na mocz
  • bolesne wzwody
Dwa pierwsze tygodnie są tymi, w których występują najsilniejsze dolegliwości. Należy od razu podjąć leczenie, aby nie doprowadzić do innych objawów takich jak np.: obecnością krwi w moczu, czy gorączki.