Artykuły

Wybielanie zębów z głową

Jeśli używasz pasty wybielającej w nieodpowiedni sposób, możesz zaszkodzić swoim zębom.

Wiele osób decyduje się na domowe wybielanie zębów, gdyż profesjonalne zabiegi w gabinetach dentystycznych są dość kosztowne. Najpopularniejszym sposobem jest używanie pasty wybielającej, czyli takiej, która ma wysoki wskaźnik ścieralności (oznaczany symbolem RDA). Wiele osób jednak nie uświadamia sobie tego, że długotrwałe lub niewłaściwe stosowanie takiej pasty może być niekorzystne dla zębów i skutkować ich uszkodzeniem.

Uważaj na uszkodzenia szkliwa

Dzięki wysokiemu wskaźnikowi RDA pasta jest w stanie usunąć z zębów osad będący przyczyną przebarwień. Usuwa go jednak w sposób mechaniczny, co może skutkować także stopniowym ścieraniem się szkliwa. Osoby stosujące takie pasty widząc pierwsze pozytywne efekty kontynuują ich używanie, licząc na to, że ich zęby wybielą się jeszcze bardziej. Efekt jednak często jest inny – pojawia się nadwrażliwość zębów, a także rośnie ryzyko powstania próchnicy. Starte szkliwo nie może właściwie ochronić zębów, a ich właściciele często odczuwają tego nieprzyjemne skutki.

Pasta wybielająca – na co uważać?

Pasty o wysokim wskaźniku RDA nie można używać zbyt długo. Dentyści często proponują używanie jej na przemian z inną, delikatniejszą pastą, lub zmianę pasty po kilku tygodniach jej stosowania na taką, która ma niższy wskaźnik ścieralności. Warto też wiedzieć, że często widoczna w reklamach ilość pasty nakładana na szczoteczkę – zajmująca prawie całą powierzchnię włosia – to zdecydowanie za dużo. Do właściwego oczyszczenia zębów wystarczy zaledwie połowa tej ilości.

Dentysta – Twoje pierwsze źródło informacji

Zanim zdecydujesz się na wybielanie zębów domowymi sposobami, skontaktuj się ze sowim dentystą i skonsultuj z nim swoją decyzję. Lekarz z pewnością doradzi Ci w wyborze pasty i przygotuje zalecenia dotyczące jej stosowania, tak by proces wybielania nie wiązał się z żadnym ryzykiem i był w 100% bezpieczny dla Twoich zębów.