Artykuły

Wirus grypy – skąd się bierze?

Pozbądź się grypy i nie pozwól na to, by przejęła nad Tobą kontrolę!

Aktualnie, jak to podczas zimy bywa, panuje tak zwany sezon grypowy. Wiele osób zmaga się z problemem, jakim jest chyba jeden z najbardziej zakaźnych wirusów, zwany grypą. Najczęściej dopada on górne drogi oddechowe i wywołuje w nich infekcję. Nie ma też reguły na to, kto najczęściej choruje na tę chorobę. Może ona dopaść osoby w każdym przedziale wiekowym. 

Jak można zarazić się grypą?

Do zakażenia wirusem grypy może dojść na trzy różne, dość oczywiste sposoby:
– droga kropelkowa – jest to nic innego jak kaszlnięcie, czy kichnięcie, które wydobywa się z osoby chorej na grypę. Wirus przebywa wówczas w błonie śluzowej ust i nosa. Wszyscy, którzy przebywają w pobliżu mogą się w ten sposób zarazić. Dotyczy to również pocałunku, bądź poprzez dotyk np. przy podaniu sobie ręki
– droga pokarmowa – do zarażenia dochodzi poprzez kontakt z zakażonym jedzeniem
– bliski kontakt z chorymi, dzikimi, bądź martwymi zwierzętami
Czas, który wirus grypy potrzebuje do tego, by się uaktywnić wynosi od 18 do 72 godzin.

Wirus grypy zapobieganie i objawy

Najczęstszymi objawami, które towarzysza grypie są: gorączka, dreszcze, bóle głowy, mięśni i stawów, ogólne osłabienie i suchy kaszel. Czegoś takiego nie należy lekceważyć. Warto od razu przystąpić do leczenia. Przede wszystkim, bardzo ważne jest picie dużej ilości płynów, ponieważ przy gorączce organizm się odwadnia. Przy bólach gardła, warto je płukać i przyjmować, zaś podczas suchego kaszlu, dobrze jest przyjmować syropy nawilżające. Spora dawka witaminy C również powinna pomóc i szybko postawić na nogi. Poza tymi wszystkimi sposobami, osoba chora powinna przede wszystkim dużo wypoczywać.