Artykuły

Wiosenne przeziębienie

Jak poradzić sobie z wiosennym przeziębieniem?

Pogoda jest coraz ładniejsza, mrozy odpuściły, a słońce zachęca nas do tego, by zrzucić z siebie grube zimowe kurtki. To jednak może być pułapka, a jeśli się w nią złapiemy, grozi nam przeziębienie i wizyta u lekarza.

Zbyt szybka zmiana garderoby na wiosenną może się w marcu odbić na naszym zdrowiu. Ból gardła, ból głowy, kaszel i katar – to objawy, które bardzo często dotykają nas w marcu. Przyczyną jest zmiana ciśnienia atmosferycznego, duże różnice temperatur, zmiany wilgotności powietrza – nasz organizm nie ma czasu się do nich przyzwyczaić, przez co jest bardziej podatny na infekcje. Zmęczenie i osłabienie po zimie i wielomiesięczny brak wystarczającej ilości światła słonecznego także nie sprzyjają zachowaniu zdrowia.

Jak ustrzec się przed wiosennym przeziębieniem?

Przede wszystkim warto nie rezygnować za szybko z czapki i szalika, nawet jeśli wychodzące zza chmur słońce obiecuje nam dobrą pogodę. Temperatury o tej porze roku zmieniają się bardzo szybko, a pogoda może być zdradliwa. Z drugiej strony warto zadbać też o to, by nie przegrzać organizmu.

Po drugie, zadbajmy o zdrową dietę. Jedzmy dużo owoców i warzyw, które mają niezbędne dla naszego organizmu witaminy. Nie zaniedbujmy aktywności fizycznej – chociażby w postaci spacerów na świeżym powietrzu.

Lekarz radzi: jak zwalczyć przeziębienie?

Chwyciło Cię przeziębienie? Jeśli objawy nie są zbyt dokuczliwe, możesz spróbować je zwalczyć domowymi sposobami. Cebula, czosnek i chrzan pomogą na katar, nacieranie się maściami z mentolem lub olejkiem eukaliptusowym pomoże zwalczyć infekcję układu oddechowego, na ból gardła pomoże herbata z miodem i cytryną, a na kaszel – mleko z miodem oraz czosnek. Zwalczając przeziębienie warto zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu oraz pamiętać o tym, aby dużo pić (ok. 3 litrów dziennie).

Jeśli przez kilka dni objawy nie ustępują, należy zgłosić się do lekarza.