Kilka słów sposobach walki z próchnicą u dzieci.
Choć powstaje wiele programów edukacyjnych, kampanii informacyjnych oraz akcji i spotów promujących dbanie o zdrowie jamy ustnej, to eksperci w dziedzinie stomatologii są zgodni co do tego, że to nie wystarcza, by osiągnąć zamierzony cel. Sama edukacja to za mało – trzeba też nieustannej kontroli rodzicielskiej oraz zaangażowania stomatologów, aby problem próchnicy wśród dzieci dało się zredukować.
Rodzice i dentyści we wspólnej walce o zdrowie dziecięcych zębów
W ostatnim czasie przeanalizowano przebieg i rezultaty akcji promujących dbanie o zdrowie zębów. Wyniki tego researchu zostały opublikowane w Cochrane Database of Systematic Reviews. Okazuje się, że akcje tego typu przynoszą efekty tylko wtedy, gdy połączone są z zaangażowaniem rodziców i lekarzy – czyli gdy w gabinetach dentystycznych przeprowadzane są zabiegi lecznicze i profilaktyczne, a domach rodzice stale kontrolują zachowania swoich dzieci i budują w nich właściwe nawyki higieniczne. Rodzice powinni także ograniczać dzieciom dostęp do słodyczy oraz zaopatrywać je w odpowiednie przyrządy i środki higieniczne (szczoteczka, pasta do zębów, nić dentystyczna itd.).
Dbanie o zęby – łączenie teorii z praktyką daje najlepsze efekty
Edukacja, choć jest niezbędna, jest jednak niewystarczająca do tego, by poprawić stan zdrowia zębów u najmłodszych. Przeprowadzający badanie naukowcy podkreślają, że za odpowiednią wiedzą musi też iść praktyka, a w przypadku zdrowia dzieci są za nią w głównej mierze odpowiedzialni dorośli. Badacze zwrócili też uwagę, że obecność gabinetów stomatologicznych w szkołach i przedszkolach znacznie ułatwiłaby takie kompleksowe działania mające na celu polepszenie stanu zdrowia dziecięcych zębów.