Artykuły

Walka z dentofobią

Dentofobia, czyli paniczny strach przed dentystą, to problem, który dotyczy ok. 20-30% społeczeństwa. Często strach przed wizytami u stomatologa wynika z nieprzyjemnych doświadczeń z czasów dzieciństwa i kojarzenia gabinetu dentystycznego z bólem i niekomfortowymi zabiegami. W przypadku osób, które odpowiednio dbają o swoją jamę ustna, jest to lęk zupełnie nieuzasadniony. Osoby zaś, które mają próchnicę zębów lub cierpią na inne choroby zębów lub dziąseł, unikając wizyt u dentystów tylko pogłębiają swoje problemy. Dlatego z dentofobią należy walczyć i sprawić, że głos rozsądku stanie się silniejszy niż nieuzasadniony strach.

Oto kilka porad, jak przemóc się i pokonać lęk przed dentystą:

  1. Wybierz zaufanego stomatologa, który zadba o odpowiednią atmosferę w gabinecie i weźmie pod uwagę wszystkie Twoje obawy.
  2. Umów się na pierwszą wizytę kontrolną, podczas której nie dojdzie do żadnych zabiegów, a jedynie do oceny stanu Twoich zębów. Dzięki temu wizyta będzie mniej stresująca i pozwoli Ci się oswoić z miejscem i sytuacją.
  3. Zadaj lekarzowi wszystkie pytania, które Cię nurtują – na temat planowanego leczenia, zabiegów, czasu ich trwania itd. Dzięki temu będziesz czuł się mniej niepewnie.
  4. Umawiaj się na wizyty w dniach, gdy nie musisz załatwiać żadnych innych pilnych spraw. To pozwoli Ci uniknąć nakładających się na siebie sytuacji stresowych.
  5. Poproś kogoś bliskiego, żeby razem z Tobą wybrał się na wizytę. Wsparcie zaufanej osoby doda Ci pewności siebie.