Wiele osób decyduje się na usuwanie znamion. Powodów jest bardzo wiele – niektórzy podejmują tę decyzję ze względów profilaktycznych, inni z kosmetycznych. W przypadku występowania znamion na skórze warto konsultować jej stan z lekarzem, który może zauważyć nieprawidłowości. Regularne kontrole pozwolą zminimalizować ryzyko powstania nowotworów skóry lub infekcji.
Chirurgiczne usuwanie znamion to specjalistyczny zabieg, do którego należy się odpowiednio przygotować. Lekarz ma obowiązek poinformować o przebiegu zabiegu, o zaleceniach pooperacyjnych, sposobie i częstotliwości zmieniania opatrunku, zdjęciu szwów i wizytach kontrolnych.
Zazwyczaj operacje usuwania znamion przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym. Po założeniu szwów i opatrunku należy w szczególny sposób dbać o skórę w tym miejscu. Należy unikać naciągania skóry w okolicy, nie powinno się też moczyć opatrunku, a jego zmiany dokonywać tylko w wyznaczony sposób. Po ok. 7-14 dniach zwykle rana już goi się. Warto jednak pamiętać, że skóry w tym miejscu nie wolno opalać przez minimum 6 miesięcy.