Artykuły

Usuwanie znamion

Na zabieg usuwania znamion pacjenci decydują się z różnych powodów.

Zmiany skórne w postaci znamion bardzo często mogą być usunięte podczas krótkiego zabiegu. Osoby, które decydują się na to, by się mu poddać, robią to z rożnych powodów.

  • Względy zdrowotne – czyli profilaktyka; znamiona mogą być niekiedy bardzo niebezpieczne i sprawić, że rozwinie się nowotwór skóry. Dlatego też ich usuwanie w celach profilaktycznych jest zalecane przez dermatologów i innych lekarzy. Zmiany skórne w postaci torbieli czy tłuszczaków także mogą być szkodliwe, warto więc zapytać lekarza o procedurę ich usuwania.
  • Względy kosmetyczne – wygląd niektórych znamion, zwłaszcza zlokalizowanych w miejscach na co dzień odsłoniętych, może szpecić ciało, a w konsekwencji pogarszać samopoczucie  pacjenta, wpływać na jego codzienne funkcjonowanie, relacje społeczne itd.

Zabieg usuwania znamion – jak wygląda?

Sam zabieg nie jest bolesny, gdyż jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Bezpośrednio przed zabiegiem lekarz przedstawia dokładnie całą procedurę i odpowiada na pytania pacjenta. Zabieg trwa około 30 minut, po jego zakończeniu zakładany jest opatrunek, który zdejmowany jest po tygodniu lub dwóch (w zależności od wielkości znamienia oraz od szybkości gojenia się rany). Wycięty fragment skóry trafia natomiast do badania, dzięki któremu można stwierdzić, czy rozwinęły się zmiany nowotworowe. Miejsca poddanego zabiegowi nie należy wystawiać na promienie słoneczne przez około 6 miesięcy. Blizna po zagojeniu się jest jest przez pewien czas wyraźna, po czym stopniowo blednie, choć nie znika zupełnie (dlatego też w przypadku usuwania znamion w miejscach takich jak twarz czy szyja warto zorientować się w możliwości poddania się zabiegowi laserowemu).

Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami – zapraszamy!