Artykuły

Tomografia żuchwy

Tomografia komputerowa jest odłamem tomografii rentgenowskiej…

Tomografia komputerowa jest odłamem tomografii rentgenowskiej. Dzięki niej idealnie możemy uzyskać przekrój interesującego nas narządu. Pierwszy tomograf stworzono w 1968 roku. Badanie przeprowadzone jest bezboleśnie, czym zdecydowanie zyskuje sympatię wśród pacjentów. Ponadto ukazuje w krótkim czasie szczegółowe informacje odnośnie zmian chorobowych i obrażeń w związku z czym może uratować komuś życie. Tomografia komputerowa jest w czołówce badań wykonywanych w diagnozowaniu schorzeń.

Badanie pomaga stomatologom na wszczepianie zębów, a także oszacować jak duża jest kość. Ujrzenie jej rzeczywistych wymiarów nie był osiągalny na zwykłych zdjęciach. Tomografia w gabinetach stomatologicznych jest niezbędna w zdiagnozowaniu wszelkich zmian, jakie pojawiły się w okolicach zębów.

Tomografia rentgenowska wiąże się z bezpośrednim niebezpieczeństwem dla zdrowia, a także życia ludzkiego. Może przyczyniać się do powstawania nowotworów, uszkodzenia nerek. Badanie promieniuje znacznie silniej niż pojedyncze zdjęcie aparatem rentgenowskim.