Tomografia komputerowa ułatwia diagnozę wielu chorób.
Tomografia komputerowa to nowoczesna metoda diagnostyczna, dzięki której można rozpoznać choroby różnych narządów wewnętrznych. Jakie są jej główne zalety?
-
Jest bezinwazyjna.
-
Jest bezbolesna.
-
Badanie trwa krótko – maksymalnie kilka minut.
-
Badanie pozwala na postawienie szybkiej i trafnej diagnozy, nawet wtedy, gdy inne metody diagnostyczne były bezskuteczne.
Ta nowoczesna technika coraz częściej stosowana jest w diagnostyce, ponieważ pozwala zbadać stan dowolnego narządu wewnętrznego i precyzyjnie określić problem, z jakim zmaga się pacjent. Aby poddać pacjenta badaniu, musi on uzyskać niezbędne skierowanie. Badaniu nie mogą się poddawać kobiety w ciąży.
Jakie są wskazania do tomografii komputerowej?
Badaniu poddawani są pacjenci, u których występują między innymi:
-
urazy głowy, skutkujące krwawieniami, ropniami;
-
urazy rdzenia kręgowego i problemy układu nerwowego;
-
urazy narządów wewnętrznych;
-
stany zapalne narządów wewnętrznych;
-
choroby onkologiczne.
Usługi dentystyczne
Jak przebiega badanie tomografem?
Tomografia komputerowa trwa od kilkunastu sekund do kilku minut i odbywa się w pozycji leżącej, w pełnym ubraniu. Pacjent ułożony jest na stole do tomografu i podczas badania pozostaje przytomny. Stół wsuwa się do wnętrza aparatu, który na podstawie wykonywanych zdjęć przygotowuje obraz narządów wewnętrznych. Na czas trwania badania pacjent powinien pozostać w bezruchu, a chwilami jest proszony przez lekarza o wstrzymanie oddechu. Po wykonaniu badania stół wraz z pacjentem wysuwa się na zewnątrz tomografu.