Artykuły

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa ułatwia diagnozę wielu chorób.

Tomografia komputerowa to nowoczesna metoda diagnostyczna, dzięki której można rozpoznać choroby różnych narządów wewnętrznych. Jakie są jej główne zalety?

  1. Jest bezinwazyjna.

  2. Jest bezbolesna.

  3. Badanie trwa krótko – maksymalnie kilka minut.

  4. Badanie pozwala na postawienie szybkiej i trafnej diagnozy, nawet wtedy, gdy inne metody diagnostyczne były bezskuteczne.

Ta nowoczesna technika coraz częściej stosowana jest w diagnostyce, ponieważ pozwala zbadać stan dowolnego narządu wewnętrznego i precyzyjnie określić problem, z jakim zmaga się pacjent. Aby poddać pacjenta badaniu, musi on uzyskać niezbędne skierowanie. Badaniu nie mogą się poddawać kobiety w ciąży.

Jakie są wskazania do tomografii komputerowej?

Badaniu poddawani są pacjenci, u których występują między innymi:

  • urazy głowy, skutkujące krwawieniami, ropniami;

  • urazy rdzenia kręgowego i problemy układu nerwowego;

  • urazy narządów wewnętrznych;

  • stany zapalne narządów wewnętrznych;

  • choroby onkologiczne.

 

Usługi dentystyczne

Stomatologia dziecięca

Chirurgia stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna

Ortodoncja

Stomatologia zachowawcza

Jak przebiega badanie tomografem?

Tomografia komputerowa trwa od kilkunastu sekund do kilku minut i odbywa się w pozycji leżącej, w pełnym ubraniu. Pacjent ułożony jest na stole do tomografu i podczas badania pozostaje przytomny. Stół wsuwa się do wnętrza aparatu, który na podstawie wykonywanych zdjęć przygotowuje obraz narządów wewnętrznych. Na czas trwania badania pacjent powinien pozostać w bezruchu, a chwilami jest proszony przez lekarza o wstrzymanie oddechu. Po wykonaniu badania stół wraz z pacjentem wysuwa się na zewnątrz tomografu.