Artykuły

Suchość w ustach

Suchość w ustach, czyli kserostomia, może grozić zdrowiu zębów.

Kserostomia, czyli zbyt duża suchość w ustach, to dolegliwość, która może się okazać bardzo groźna dla zdrowia zębów i całej jamy ustnej. Skąd się bierze? Jej przyczyny są bardzo różne. Niekiedy wynika z występowania pewnych chorób (np. cukrzycy, choroby Parkinsona), przyjmowania określonych leków, poddawania się zabiegom i terapiom (np. chemioterapii, radioterapii) lub po prostu z niewłaściwej diety i nawyków (palenia papierosów, picia alkoholu).

Zbyt mała ilość wydzielanej w jamie ustnej śliny może prowadzić do powstania próchnicy oraz owrzodzeń, gdyż w takim środowisku łatwo o rozwój bakterii i grzybów. Częściej mogą się też pojawiać stany zapalne w jamie ustnej. Co więcej, jest to dolegliwość bolesna – wiąże się z pieczeniem, bólem gardła, podrażnieniem, popękanymi ustami.

Jak można pozbyć się kserostomii?

Po pierwsze: wizyta u dentysty

Dentysta może zidentyfikować przyczynę suchości w ustach i ocenić, czy da się ją wyeliminować, czy też należy walczyć tylko z objawami. Udzieli także porad dotyczących higieny jamy ustnej. Poleci płyny do płukania ust oraz specjalistyczne środki w żelu lub w sprayu, które złagodzą podrażnienia i pobudzą wydzielanie śliny.

Po drugie: dostosowanie codziennych nawyków

Osoby cierpiące na suchość śluzówki w jamie ustnej powinny zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu, zwłaszcza wina. Powinny także zadbać o swoją codzienną dietę – usunąć z niej słone przekąski, kawę, mocną herbatę, a także suche produkty takie jak np. orzechy. Zalecane jest natomiast, by piły dużo wody mineralnej i delikatnych ziołowych herbatek, jadły ser żółty (który pobudza wydzielanie śliny), soczyste owoce i warzywa (np. arbuzy, pomidory) oraz owoce o kwaśnym posmaku (np. pomarańcze, kiwi). Warto także od czasu do czasu żuć gumę bez cukru – ta czynność również pobudza ślinianki do pracy.