Artykuły

Stres – zwalczaj go!

Nadmierny stres może być przyczyną wielu dolegliwości.

Każdy z nas przeżywa stres. Jest to naturalna reakcja organizmu na sytuacje, które odbieramy jako zagrażające naszemu bezpieczeństwu.

Samo występowanie stresu jest zjawiskiem pozytywnym – oznacza bowiem, że nasz organizm potrafi wyczuć zagrożenie i podjąć działania, które mają go przed nimi ochronić. Wydzielane w momencie przeżywania stresu hormony, a także reakcje takie jak spięcie mięśni czy przyspieszenie tętna, mają w założeniu umożliwić nam fizyczną obronę przed niebezpiecznymi czynnikami. Warto jednak wiedzieć, że nadmiar stresu jest bardzo niekorzystny dla naszego ciała. Niekiedy stres pojawia się nieadekwatnie do sytuacji – czyli nawet wtedy, gdy w gruncie rzeczy nic nam nie grozi.

Jak może nam zaszkodzić nadmiar stresu?

Zbyt często odczuwany stres może powodować znaczne obniżenie odporności organizmu. Ciało zamiast walczyć z wirusami skupia się na „chwilowym” przetrwaniu – wykorzystuje swoje zasoby, by poradzić sobie z nagłym zagrożeniem. W międzyczasie z większą łatwością ulega infekcjom, czego skutkiem jest przeziębienie, grypa i inne choroby.

Długotrwały lub często występujący stres, jako że rozregulowuje gospodarkę hormonalną, jest też przyczyną problemów z zasypianiem oraz może powodować niewłaściwe odżywianie się (zakłócenia w odczuwaniu głodu i sytości). Na dłuższą metę jest też bardzo szkodliwy dla układu krwionośnego.

Jak ograniczyć odczuwanie stresu?

Warto stosować techniki relaksacyjne, zwłaszcza przed snem. Pomogą nam wyciszyć emocje i racjonalnie spojrzeć na sytuacje, które nas stresują w życiu codziennym. Gdy spotykamy się ze stresującą sytuacją, starajmy się złapać głęboki oddech i wyciszyć emocje, podchodząc do problemu racjonalnie.

Warto pamiętać o uspokajającym działaniu niektórych ziół. Herbatki na bazie czarnego bzu, dziurawca czy melisy mogą skutecznie obniżyć napięcie. Pomoże też miłorząb japoński, pokrzywa czy lawenda.

W cięższych przypadkach – np. wtedy, gdy wysoki poziom stresu utrzymuje się przez dłuższy czas, gdy stres pojawia się zbyt często i w nieadekwatnych sytuacjach lub gdy z jego powodu pojawiają się problemy zdrowotne – warto odwiedzić lekarza i skonsultować z nim swój problem, by uzyskać profesjonalną pomoc.