Artykuły

Srebro przeciwko próchnicy?

Azot i fluor w połączeniu ze srebrem to jedyne związki, które mogą skutecznie przeciwstawić się próchnicy – taką tezę sformułował John Frachella, dyrektor do spraw stomatologii w Asher Community Health Center (Oregon), a także członek zespołu kierowniczego Oregon Health Sciences University School of Dentistry.

Związki srebra mogą być skutecznym sposobem walki z próchnicą – w Oregonie na przykład dozwolone są tego typu terapie stosowane przez higienistki pod okiem dentystów. U dzieci, u których zastosowano terapię opartą na związkach srebra, występowanie próchnicy zębów mlecznych spadło o 90%.

John Frachella nie twierdzi więc, że jest to spektakularne odkrycie. Uważa jedynie, że warto powrócić do metod stosowanych jeszcze 50 lat temu, które potem zastąpiono fluoryzowaną wodą. Nie przyniosła ona oczekiwanych skutków, zatem czas na ponowne wykorzystywanie srebra.

W Polsce w impregnacji zębów mlecznych wykorzystywany jest azotan srebra lub chlorek cynku. U dzieci w wieku poniżej dwóch lat, u których powstawanie próchnicy odbywa się bardzo gwałtownie, najlepsze efekty daje stosowanie 50-procentowego roztworu azotanu srebra.