Nadwrażliwość zębów jest dolegliwością, która dotyczy stosunkowo dużej części społeczeństwa. Objawia się bólem podczas spożywania gorących i zimnych napojów lub potraw. Zwykle jest to efekt degradacji szkliwa. Polecaną przez stomatologów metodą walki z tymi dolegliwościami jest używanie specjalnych past przeznaczonych dla zębów z nadwrażliwością. Ich działanie zwykle polega na tym, że zawarte w nich związki krótkotrwale uszczelniają szkliwo, dzięki czemu bodźce temperaturowe nie mają dostępu do receptorów nerwowych w zębach. Ból jednak wraca po kilku lub kilkunastu godzinach, a pasty trzeba używać nieustannie.
Zespół naukowców z wydziału stomatologii National Taiwan University pod kierunkiem prof. Chun-Pin Lin opracował strukturę, której zadaniem jest długotrwałe uszczelnienie uszkodzonego szkliwa. Struktura powstała z węglanu wapnia, atomów krzemu i cząsteczek kwasu fosforowego ma budować barierę chroniącą zębinę. Według badań materiał jest nietoksyczny, nie wpływa na odporność organizmu i zachowuje swoje właściwości nawet przez 70 dni. Testy przeprowadzane były dotychczas na zębach psów, jednak już wkrótce badania mają wejść na kolejny poziom i będą się odbywały na ochotnikach.
Gdyby udało się zastosować tę metodę w powszechnym leczeniu nadwrażliwości zębów, wiele osób, które cierpią na nią od lat, mogłoby odetchnąć z ulgą.