Artykuły

Skrzyp polny – jego zastosowania i właściwości

Poznaj tajemnice skrzypu polnego!

Skrzyp polny jest rośliną, którą zalicza się do tych leczniczych. Spotkać go można w wielu miejscach takich jak np. łąki, pola, miedze, nasypy kolejowe, skarpy czy nawet kartofliska. Często jest traktowany, jako złośliwy chwast, ale to właśnie niemu możemy leczyć wiele różnych schorzeń. Oprócz tego, roślina ta posiada właściwości uspokajające i przeciwdrgawkowe. Zostało to potwierdzone przez badania naukowe, które przeprowadzano na szczurach. Skrzyp polny polecają lekarze i farmaceuci. Można go dostać pod wieloma różnymi postaciami.
Sprawdź: Ortodoncja

Skrzyp polny a różne schorzenia

Poprzez obecność flawonoidów w tej roślinie, wzrasta objętość wydalanego moczu. Jest także usuwany nadmiar moczanów, dlatego skrzypu można używać jako słabego środka moczopędnego. Oprócz tego działa także łagodnie i rozkurczowo na drogi żółciowe i moczowe oraz stanowi uszczelnienie dla ścian naczyń krwionośnych. Odwary z tej rośliny odnalazły także swoje miejsce wśród kobiet, które zmagają się z obfitymi miesiączkami. Zaleca się również stosowanie skrzypu podczas krwawienia z żylaków, nosa lub płuc. Wiele kobiet zażywa także skrzyp pod różną postacią, by pięknie wyglądać. Można w ten sposób odbudować swoje włosy i paznokcie oraz zahamować proces starzenia się.

Kiedy najlepiej zbierać skrzyp?

Jeżeli nie chcemy wydawać pieniędzy na wszelkiego rodzaju preparaty, czy tabletki ze skrzypu polnego, możemy samodzielnie go zdobyć. W połowie wiosny pojawiają się pędy płonne, które mogą sięgać do 40 cm wysokości, to właśnie one posiadają wszystkie te właściwości lecznicze, jednak należy je zbierać dopiero w połowie lipca i można to robić do końca sierpnia.