Artykuły

Ruch to zdrowie!

Ruch to zdrowie! Z tym hasłem zetknął się już chyba każdy…

Dlaczego regularne uprawianie sportu lub zażywanie jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej jest tak ważne dla zachowania zdrowia? Oto kilka najważniejszych argumentów, które powinny przekonać nawet tych, którzy dotąd zdecydowanie woleli mniej aktywny wypoczynek:

  • Regularne uprawienie sportu wzmacnia mięśnie i poprawia ich wydajność – dzięki ruchowi jesteśmy silniejsi, wolniej się męczymy, mamy lepszą kondycję, rzadziej narzekamy na ból i zmęczenie.
  • Ruch wpływa na sprawność układu kostnego i stawów, co pozwala nam zachować sprawność i swobodę ruchów.
  • Codzienny ruch pomaga przyspieszyć metabolizm, a więc zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej i dodaje nam energii.
  • Mózg potrzebuje tlenu, więc ruch na świeżym powietrzu jest dla niego bardzo wskazany.
  • Sport odstresowuje i poprawia humor, ponieważ dzięki aktywności fizycznej organizm wydziela endorfiny – hormony wprawiające w stan euforii.

Jakie formy aktywności fizycznej warto uprawiać dla zdrowia?

Każdy lekarz z pewnością podkreśli fakt, że to zależy od wieku, stanu zdrowia i możliwości fizycznych. Osoby z problemami zdrowotnymi powinny skonsultować uprawianie określonego sportu ze swoim lekarzem.

Form aktywności jest jednak tak dużo, ze każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Do bardziej intensywnych należą ćwiczenia na siłowni, sztuki walki, treningi fitness. Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą być aż tak aktywne, mogą wybrać spacery czy delikatne ćwiczenia rozciągające. Do popularnych sportów należy też pływanie, jazda na rowerze oraz jogging. Niezależnie od tego, na którą formę padnie wybór – rezultaty dla całego ciała z pewnością będą pozytywne.