RTG zębów to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, które pozwala zobaczyć faktyczny stan zębów, ich budowę oraz liczbę kanałów korzeniowych w danych zębie. Uwidacznia on wszelkie ciała obce, związki zębowe, zmiany chorobowe w obrębie zębów, wszelkie uszkodzenia oraz inne zmiany. Jest to badanie niezwykle pomocne w leczeniu kanałowym, między innymi w przypadku stanów zapalnych i przyzębia.

Współcześnie wykonuje się także pantogram zębów, który można nazwać specjalistycznym zdjęciem RTG. Przy pomocy pantografu można wykonać dokładne zdjęcie części twarzoczaszki, z uwzględnieniem zębów górnych i dolnych, a także otaczającej je tkanki. Istnieje także możliwość wykonania RTG punktowego zębów, wykorzystywane w celu uzyskania obrazu konkretnego zęba, stosowane zazwyczaj przy leczeniu kanałowym.

Wskazaniami do wykonania badania RTG zębów są miedzy innymi:
– zaawansowana próchnica;
– silne dolegliwości bólowe;
– rozpoczęcie terapii kanałowej;
– urazy zębów;
– planowanie ekstrakcji zęba.

Każde badanie z użyciem RTG jest krótkie, bezbolesne i nie wymaga szczególnego przygotowania przez pacjenta. W naszym gabinecie wykonujemy je za pomocą nowoczesnej aparatury, co skutkuje precyzyjnymi zdjęciami i możliwością zdiagnozowania każdego problemu stomatologicznego.