Artykuły

Rotawirusy

Rotawirus jest najczęstszą przyczyną zachorowań na ostrą biegunkę głównie u dzieci do 5 roku życia.

Rotawirus jest  najczęstszą przyczyną zachorowań na ostrą biegunkę głównie u dzieci do 5 roku życia. Głównymi objawami są wymioty oraz biegunka. Temu schorzeniu towarzyszy także wysoka gorączka. Prócz tego dzieci są niespokojne, a także całkowicie tracą apetyt. Biegunka oraz wymioty doprowadzają do odwodnienia. Bardzo istotny jest fakt, że im młodsze dziecko tym szybciej traci płyny z organizmu.

Rotawirusy występują na całym świecie, wszystkie dzieci mają z nimi kontakt. Nie każde zakażenie wywołuje chorobę. Dziecko może się zarazić poprzez kontakt z zakażoną już osobą, zarówno dzieckiem jaki i osobą dorosłą. Ponadto do zarażenia może dojść poprzez kontakt z przedmiotami zanieczyszczonymi wirusami.

Największe ryzyko wystąpienia tego schorzenia występuje u dzieci do 3 roku życia. Okres największych zakażeń przypada od listopada do maja.

Jak zapobiec?

Szczepienie ochronne jest najlepszą metodą. Mycie rąk to także najlepsza profilaktyka. Ponadto jeśli karmisz piersią przyczyniasz się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na biegunkę rotawirusową.