Artykuły

Ropa w dziąśle – jak ją leczyć?

Dziąsło zaatakowane przez robę, pozbądź się jej!

W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z różnego rodzaju dolegliwościami. Można nawet powiedzieć, że każdy element naszego organizmu może stać się ofiara choroby, bądź jakiejś infekcji. Dzisiaj chcieliśmy poruszyć temat ropy w dziąśle, która jest dość powszechnym problemem. Jest to zwykle infekcja bakteryjna zęba, która atakuje szczytową warstwę dziąsła. Ropa powstaje z martwych komórek naskórka, na które składają się komórki bakteryjne i leukocyty. Ten objaw jest najczęściej spotykany przy problemach z próchnicą, bądź przy zębach które pękają, lub podczas chorób dziąseł.

Jakie są przyczyny ropy w dziąśle?

Do takiej infekcji zazwyczaj dochodzi podczas próchnicy i wtedy, kiedy zęby są zaniedbywane i nie leczone. Wtedy cały proces choroby obejmuje miazgę zęba i dalej rozprzestrzenia się do tkanek znajdujących się w okolicy. Wtedy infekcja obejmuje dziąsło, która doprowadza do powstania ropnia.

Kolejną przyczyną są choroby dziąseł. W niektórych przypadkach można spotkać się z dziąsłem odstającym od zęba, wtedy powstają wolne przestrzenie i resztki pokarmu, które się tam dostają. Następnie tworzą pożywkę dla bakterii, wówczas dochodzi do ich namnożenia co powoduje powstanie ropni.

Objawy:

  • ból zęba

  • gorączka

  • ropna wydzielina w dziąśle

  • gorzki posmak w ustach

  • nieprzyjemny zapach z ust

  • wrażliwość zębów na chłód i ciepło

  • odczuwanie bólu przy żuciu

Jak leczyć?

Samo leczenie polega głównie na antybiotykach przeciwko bakteriom infekcyjnym. Warto jest także skorzystać z pomocy stomatologa, który w tym celu może wywiercić otwór w zębie bądź spuścić niechcianą wydzielinę z dziąsła. W przypadku w którym ropa objęła miazgę zęba konieczne będzie leczenie kanałowe.