Artykuły

Rogowaceine słoneczne

Czym jest rogowacenie słoneczne i jak z tym walczyć?

Rogowacenie słoneczne, jest to choroba, którą wywołują zmiany na skórze. Dochodzi do nich, kiedy skóra w nadmiarze przyjmuje promienie UV. Dawniej to schorzenie nazywano rogowaceniem starczym, gdyż zazwyczaj starzy ludzie mieli z tym problem. Cały ten proces rogowacenia można zaliczyć do obumierania i złuszczania się wierzchniej warstwy naskórka, która ustępuje miejsce młodym komórkom pochodzącym z głębszych warstw skóry. Rogowacenie naskórka bardzo często przybiera charakter patologiczny, a rogowacenie słoneczne, jest wywołane przez kontakt skóry z promieniami słońca.

Rogowacenie słoneczne: występowanie i wygląd

Schorzenie to jest patogeniczne, najczęściej spotyka się je na obszarach skóry, które są narażone na intensywne i przewlekłe działanie promieni słonecznych. Do tych miejsc możemy zaliczyć głównie części ciała, jakie zostały odsłonięte czyli m.in.: kark, głowa, oraz górne i dolne części kończyn. Rogowacenie słoneczne nie jest trudne do rozpoznania. Najczęściej objawia się w postaci  szaro-zółto-brunatnych plam na skórze, które powstały z kilku warstw naskórka o nierównej strukturze. Taka skóra w dotyku jest szorstka a podczas próby usunięcia może pojawić się delikatne krwawienie.

Rogowacenie słoneczne – leczenie

Jeśli zauważymy u siebie rozwój tej choroby, należy w pierwszej kolejności skonsultować to z lekarzem a następnie podjąć odpowiednie leczenie. Kiedy zrogowacenie słoneczne zostanie potwierdzone przez badania histopatologiczne i nie okaże się nowotworowe należy wprowadzić odpowiednie leczenie, a zaliczamy do niego: krioterapię przy użyciu ciekłego azotu, maści, które zawierają retinoidy, fluoracyl, bądź krem wzbogacony w imikwimod. Jeśli zdecydujemy się na stosowanie maści o takich substancjach, zmiękczymy szorstką, zrogowaciałą warstwę naszej skóry i pomożemy przywrócić jej naturalny proces rogowacenia.