Artykuły

Rezonans magnetyczny

W wielu diagnozach pierwsze role gra rezonans magnetyczny. Badanie urządzeniem MRI jest to badanie nowoczesne i bardzo dokładne.
Dokładność osiąga poprzez przedstawienie przekrojów narządów wewnętrznych, dzięki czemu proces diagnostyczny trwa krócej i lepiej. Rezonans magnetyczny do badania stosuje magnetyczne
właściwości atomów. Z tych atomów składa się cały organizm ludzki. By wykonać badanie potrzebne jest silne pole magnetyczne, fale radiowe oraz komputer, na którym ujrzymy zmieniający się
obraz. Wyróżniamy dwa rodzaje urządzeń MRI. Jeden z nich, typ otwarty, umożliwia dostęp do pacjenta z trzech stron. Drugi typ, zamknięty, gdy pacjent umieszczany jest w tunely magnesu. Jaka jest specyfika tego badania? Rezonans pozwala uzyskać bardzo dobrej jakości obrazy układów, takich jak mięśniowy i szkieletowy.
Urządzenie MRI pokazuje widocznie naczynia krwionośne, jamy serca oraz cały mięsień sercowy. Rezonans magnetyczny może być zatem stosowany do diagnostuki całego ciała. Teraz, krótko, opowiemy o  przebiegu badania. Pacjent zostaje umieszczony na wysuwanym stole w centrum skanera. Co ważne pacjent musi leżeć całkowicie bez ruchu, dlatego przed wsunięciem do skanera, musi ułożyć się w wygodnej pozycji. Czasem, by otrzymać odpowiedni obraz, podaje się pacjentowi kontrast. Gdy potrzebny jest obraz z innej perspektywy to nie pacjent się rusza, a stół skanera.