Artykuły

Przyczyny bólu mięśni

Bóle mięśni mogą być powodowane przez wiele rożnych czynników.

Jedną z często zgłaszanych lekarzom dolegliwości są bóle mięśni. Zazwyczaj są one powodowane przez urazy lub przeciążenia, ale niekiedy mogą być objawem znacznie mniej oczywistych chorób. Nie warto ignorować tego bólu – kiedy się pojawia, należy zgłosić go lekarzowi, który ustali jego przyczynę.

Przeciążenia mięśni powodują ból

Ból mięśni zwykle pojawia się wtedy, gdy nadmiernie je forsujemy. Po zbyt ciężkim treningu, dużym wysiłku fizycznym lub innej aktywności, do której ciało nie jest przyzwyczajone, ból mięśni może nam towarzyszyć przez kilka dni. Sposobem na jego złagodzenie może być delikatny masaż oraz rozciąganie. Kiedy jednak ból pojawia się regularnie i bez wyraźnej przyczyny, warto zgłosić się z tym problemem do lekarza.

Różne przyczyny bólu mięśni

Ból mięśni może się pojawiać w wyniku nieprawidłowej pozycji podczas snu lub pracy, która powoduje długotrwałe napięcie mięśni. Ale to tylko jedna z możliwości. Może także wynikać z infekcji, chorób ogólnoustrojowych, schorzeń samych mięśni, chorób reumatycznych, boreliozy oraz być efektem niedoboru różnych składników w organizmie, np. potasu. Lekarz, po wykonaniu niezbędnych badań, będzie w stanie ocenić przyczynę bólu i odpowiednio zareagować. W przypadku przyczyn fizycznych zaleci masaże lub rehabilitację. Jeśli przyczyną będą inne nieprawidłowości
zachodzące w organizmie, zaleci przyjmowanie określonych leków lub stosowanie zmienionej diety.

Dokucza Ci ból? Reaguj

Nie warto ignorować tego problemu, gdyż często ból jest jedynie sygnałem tego, że organizmowi dolega coś poważnego. Im szybciej zareagujemy, tym większe mamy szanse na skuteczne leczenie.