Artykuły

Przeziębienie a ból zębów

Jaki istnieje związek między przeziębieniem a problemami związanymi z jamą ustną?

Przeziębienie wiąże się z takimi dolegliwościami jak katar, kaszel, ból gardła czy ból  głowy. Niekiedy jednak zdarza się, że jest także przyczyną bólu zębów oraz problemów stomatologicznych.

Jesienne przeziębienia a problemy jamy ustnej

Infekcja wirusowa, która atakuje ciało, sprawia, że odporność organizmu znacząco się zmniejsza, a dotyczy to także jamy ustnej. Podczas przeziębienia jesteśmy narażeni także na infekcje w ustach, które stają się przyczyną dolegliwości bólowych. Na ból zębów mogą też wpływać powiązane z przeziębieniem choroby zatok. Stan zapalny w zatokach bardzo szybko rozprzestrzenia się w okolice korzeni zębów, w efekcie czego czujemy także ból w jamie ustnej.

Warto też pamiętać o tym, że podczas przeziębienia bardzo ważna jest szczególna higiena jamy ustnej, zwłaszcza gdy przyjmujemy słodkie, lepkie syropy przeciwkaszlowe – osadzając się na zębach mogą stać się przyczyną powstania próchnicy. Jama ustna u osoby przeziębionej jest pełna bakterii, dlatego chorując należy regularnie szczotkować zęby i używać antybakteryjnych płynów do płukania ust. Po wyzdrowieniu trzeba wymienić szczoteczkę do zębów na nową, by zapobiec ponownej infekcji, którą mogłyby spowodować znajdujące się na używanej dotychczas szczoteczce bakterie.

Zadbaj o swoje zęby jesienią – cenne porady stomatologiczne

Na temat dbania o zęby i całą jamę ustną podczas przeziębień cennych porad może Ci udzielić dentysta. Odwiedź gabinet stomatologiczny, skontroluj stan swoich zębów i uzyskaj porady, które pomogą Ci właściwie zadbać o zdrowie swoje i całej rodziny.