Artykuły

Przełom w leczeniu bruksizmu?

Amerykańscy naukowcy opracowali urządzenie, które może okazać się niezwykle pomocne w diagnozowaniu i leczeniu bruksizmu, a także całej gamy innych dolegliwości.

Bruksizm, czyli nieświadome pocieranie („Zgrzytanie”) zębami podczas snu, to dolegliwość, na którą cierpi bardo wiele osób. Jej przyczyną jest najczęściej stres i nadmierne napięcie nerwowe. Bruksizm może być niezwykle niebezpieczny dla szkliwa, trwale je uszkadzać, powodując mniejszą wytrzymałość zębów i ich uszkodzenia.

Naukowcy z University of Florida opracowali specjalne elektroniczne ochraniacze na zęby, które monitorują, jak zachowują się zęby pacjenta podczas snu i zapisują dane, by można było je później przeanalizować. Po analizie rozkładu nacisku na zęby i innych danych lekarze są w stanie opracować metodę walki z bruksizmem dostosowaną indywidualnie do pacjenta. Oprócz tego stworzone urządzenie pozwala też zdiagnozować inne nieprawidłowości, np. odwodnienie lub przegrzanie organizmu czy też wstrząśnienie mózgu. Możliwe, że już wkrótce wynalazek ten będzie powszechnie używany w stomatologii i w innych dziedzinach medycyny.