Bywa tak, że na skutek choroby lub urazu mechanicznego traci się część uzębienia. W wyniku tego niezbędne jest uzupełnienie go przez właściwie dopasowaną protezę zębową. Na szczęście współczesna protetyka oferuje wiele różnych rozwiązań – protezy całkowite i częściowe, protezy ruchome i stałe. Często prezentują się one naturalnie, dzięki czemu korzystanie z nich jest w pełni komfortowe i pozwala na normalne funkcjonowanie.

Rodzaje protez zębowych

Protezy zębowe można podzielić na stałe i ruchome. W nich uwzględniana jest także liczba uzupełnionych zębów – protezy całkowite (po usunięciu wszystkich zębów) i protezy częściowe (gdy pacjent ma kilka zębów).

Protez zębowych stałych nie wyjmuje się na czas snu. Są to między innymi korony protetyczne i tworzone z koron mosty protetyczne, licówki oraz implanty zębowe. Zapewniają one większy komfort życia, a także wyróżniają się bardzo estetycznym wyglądem – naturalnego uzębienia.

IMPLANTY
Wszczepienie implantów to obecnie najdroższe rozwiązanie i wymaga odpowiedniego przygotowania pacjenta. Należy tu także pamiętać, że jest to zabieg inwazyjny, ale niesie ze sobą same zalety – implanty są bardzo trwałe i są łatwe w higienie.

KORONY PROTETYCZNE
To rozwiązanie pozwala na całkowite przykrycie uszkodzonego zęba, wzmacniając go i poprawiając jego prezentację wizualna. Umieszczane są one na spiłowanych zębach własnych lub implantach.

LICÓWKI
Są bardzo cienkimi płytkami porcelany lub kompozytu, przyklejanymi na przednią powierzchnię zęba. Nie zmieniają one koloru, zachowują połysk i pozwalają osiągnąć piękne, równe zęby w bardzo krótkim czasie (również zamknąć przerwy między zębami.

MOSTY PROTETYCZNE
Z ich pomocą można uzupełnić brak wielu zębów – wszystko to za pomocą protez, które odtwarzają czynność i kształt brakujących zębów

Jeśli chodzi o protezy ruchome, można je samodzielnie wyjąć. Zastępują one zęby własne w przypadku całkowitego braku zębów lub wielu ubytków. Do takich protez zalicza się protezy szkieletowe i acetalowe, protezy nakładkowe i protezy osiadające.

PROTEZY SZKIELETOWE I ACETALOWE
Odtwarzają zniszczone elementy zębów za pomocą konstrukcji z metalu lub tworzywa sztucznego. Stosuje się je, gdy nie ma możliwości nałożenia mostu protetycznego.

PROTEZY NAKŁADKOWE
Opierają się na implantach lub korzeniach zębów, a wykorzystuje się je, gdy warunki nie pozwalają na wykorzystanie wkładów korono-korzeniowych.

PROTEZY OSIADAJĄCE
Doskonale sprawdzają się przy całkowitym braku uzębienia, a także przy rozległych ubytkach. Jest to rozwiązanie najczęściej stosowane w protetyce.

Każde leczenie protetyczne wymaga dokładnej analizy zarówno problemu, jak i potrzeb oraz oczekiwań pacjenta. W naszym gabinecie każdy może liczyć na perfekcyjną odbudowę uzębienia, aby cieszyć się w pełni komfortowym życiem i pięknym uśmiechem. U nas możesz liczyć na kompleksowe usługi z zakresu między innymi:
– odbudowy estetycznej zęba (licówka);
– protezy: całkowitej, szkieletowej, elastycznej;
– wkładów z włókna szklanego;
– odbudowy zębów z materiałów światłoutwardzalnych;
– protezy akrylowej (osiadającej) z zaczepem typu RHEIN;
– podścielania protezy;
– koron: akrylowych, metalowych, porcelanowych;
– mostów na włóknach szklanych.

W przypadku pytań – zachęcamy do kontaktu!