Artykuły

Protetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna jest działem stomatologii, którego celem jest odtwarzanie braków w uzębieniu oraz ubytków po mechanicznym uszkodzeniu zębów.
Dziedzina ta zajmuje się także rehabilitacją pacjentów, którzy przeszli operacje (np. plastyczne lub onkologiczne) w obrębie twarzy (w tym przypadku stosowane są nie tylko protezy zębów, ale np.
protezy nosa, ucha itd.).

Do najczęściej stosowanych rozwiązań protetycznych zalicza się korony i mosty, które mają na celu zakamuflowanie braków w uzębieniu – braku pojedynczego zęba lub kilku. W ramach protetyki wytwarzane są także protezy całego uzębienia (proteza całkowita), a także protezy szkieletowe, elastyczne, wkłady z włókna szklanego i wiele innych form. W ostatnich latach na popularności zyskuje także metoda estetycznej odbudowy zębów przy pomocy licówek. W tym przypadku nie są leczone braki zębowe, a jedynie niedoskonałości w wyglądzie zębów.

Protetyka stomatologiczna jest dziedziną, która stale się rozwija o oferuje coraz więcej atrakcyjnych możliwości pacjentom, którzy decydują się na taką formę leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *