Profilaktyka stomatologiczna pełni istotną rolę – dzięki niej można zapobiec wielu schorzeniom jamy ustnej oraz chorobom dziąseł. Nie jest tajemnicą, że nie wystarczy samo standardowe dbanie o czystość jamy ustnej, jak regularne mycie zębów czy używanie płyn do płukania jamy ustnej, aby osiągnąć zdrowe i mocne uzębienie – dopiero w połączeniu z wizytami kontrolnymi u dentysty można uzyskać taki efekt. Co więcej, im wcześniej rozpoczniemy taką profilaktykę, tym lepszy będzie jej wynik, a każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu.

Głównym zadaniem profilaktyki stomatologicznej jest zabezpieczenie tkanek zęba oraz przyzębia przed kwasami i bakteriami – wszak mają one dostęp do jamy ustnej przy każdym posiłku. Pomóc tutaj może dobór właściwej szczoteczki do zębów, pasty oraz innych przy przyborów i akcesoriów nitki do nitkowania szczelin międzyzębowych. Nie można zapomnieć jednak o prostych zabieg, które mogą polepszyć stan naszych zębów, a tym samym przyczynić się do naszego komfortu. Najpopularniejszymi usługami w tym zakresie są:
– skaling;
– piaskowanie;
– lakowanie:
– lakierowanie (fluoryzacja kontaktowa).

Piaskowanie polega na usunięciu osadów, które nagromadziły się na zębach wskutek picia kawy, herbaty czy palenia papierosów. Dzięki temu zabiegowi z łatwością można pozbyć się wszelkich przebarwień.

Skaling to prosty zabieg, który pozwala skutecznie pozbyć się kamienia nazębnego. Wykorzystuje się tutaj specjalny skaler (stąd nazwa), który wprawia w wibrację kamień nazębny, sprawiając, że natychmiast odpada. Dodatkowo przy tym zabiegu zachodzi korzystne dla jamy ustnej zjawisko kawitacji, mające działanie bakteriobójcze.

Lakowanie to nic innego jak uszczelnienie bruzd i zagłębień, które znajdują się na zębach bocznych. Ten zabieg skutecznie zapobiega próchnicy oraz chorobom przyzębia.

Lakierowanie, często zwane także fluoryzacją kontaktową, dostarcza zębom niezbędny dawkę fluoru. W ten sposób wzmacniana jest twardość szkliwa oraz zwiększona jego odporność na działanie szkodliwych czynników. Podobnie jak lakowanie, ten zabieg również zmniejsza ryzyko zachorowania na próchnicę.

Wykonując systematycznie zabiegi profilaktyczne w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym nie tylko możesz uzyskać piękny, śnieżnobiały uśmiech, ale także zapobiec powstawaniu szkodliwym i bolesnym chorobom zębów i dziąseł.