Artykuły

Problem z łupieżem – skąd się bierze?

Czym objawia sie łupież i jak go pokonać?

Łupież  to choroba, którą zaliczamy do łuszczącego się naskórka głowy. Problem ten jest dość powszechny, doprowadza co niektórych do zdenerwowania, dyskomfortu psychicznego a nawet i do zawstydzenia. Zmaganie się z łupieżem jest bardzo irytujące, gdyż czasami ciężko jest wygrać tą walkę. Warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem, który na pewno ułatwi nam pozbycie się tej dolegliwości.

Łupież i jego objawy

Łupież występuje na głowie. Najczęściej objawia się w postaci białych, większych, lub mniejszych natłuszczonych płatków martwego naskórka naszej głowy. Zazwyczaj towarzyszy temu nieprzyjemne swędzenie, występuje ono okresowo lub na stałe. Choroby tej nie zalicza się do groźnych, ani zaraźliwych, mimo wszystko jest bardzo kłopotliwa. Na problemy z łupieżem można zakupić odpowiednie leki w aptece wzbogacone w takie składniki jak: cynk, kwas salicynowy, ketokonazol. Równie dobrze można wspomóc się różnymi szamponami zakupionymi w drogerii. Jeżeli jednak nasz przypadek jest poważniejszy, należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa. Dlaczego właściwie powstaje łupież? Otóż główną przyczyną tego problemu jest inwazja drożdżopodobnych grzybów Malassezia. Występują one na skórze u każdego człowieka. Zazwyczaj nie wywołują żadnej krzywdy, lecz czasami dochodzi do tego, że zaczynają się mnożyć bardzo gwałtownie i w ten sposób dochodzi do zaburzenia równowagi całego ekosystemu skóry. Coś takiego może być spowodowane niedoborem cynku, wówczas powstaje łojotok o dużym nasileniu.

Walka z łupieżem

Chorobę tą można wyeliminować nawet domowymi sposobami takimi jak np.: – masaż skóry głowy przy użyciu ciepłej wody, oliwy z oliwek i oleju kokosowego – napar z tymianku rozprowadzony na skórze głowy – dodanie olejku herbacianego do szamponu (1 kropla na 30 ml szamponu) Dodatkowo warto jest tez uzupełnić niedobory witamin z grupy B, A oraz E. Bardzo ważne są także makroelementy czyli: magnez, fosfor, wapń i potas. Nie powinno też zabraknąć mikroelementów w postaci żelaza i cynku.