Artykuły

Polacy boją się dentystów

Strach przed dentystą to wciąż częste zjawisko.

Choć statystyki dotyczące częstotliwości odwiedzania dentystów przez Polaków z każdym rokiem prezentują się lepiej, to wciąż jeszcze nie pozbyliśmy się strachu przed tymi wizytami. Kto najbardziej się boi i co budzi największy lęk?

Strach przed dentystą wśród Polaków

Z ankiet przeprowadzonych wśród pacjentów Centralnego Szpitala Klinicznego UM w Łodzi w okresie listopad-grudzień 2015 wynika, że ok. 2/3 pacjentów obawia się leczenia stomatologicznego w umiarkowanym stopniu, 1/5 bardzo boi się dentysty, a około 10% interpretuje swój lęk jako dentofobię, czyli lęk chorobliwy.

Polacy najbardziej boją się znieczuleń oraz bólu związanego z maszynowym opracowywaniem ubytków. Z ankiet wynika też, że strach narasta stopniowo. Niewielki lęk pojawia się w dniu wizyty, następnie narasta, gdy pacjent czeka w poczekalni, a najsilniejszy jest wtedy, gdy wchodzi do gabinetu i oczekuje na zabieg.

Z ankiet wynika też, że najbardziej dentysty boją się kobiety i to one najczęściej cierpią na dentofobię. Autorzy badania przyznają jednak, że nie musi to być prawda, gdyż kobiety często odpowiadają na pytania w ankiecie bardziej szczerze i otwarcie niż mężczyźni, którzy próbują niekiedy ukryć swoje odczucia.

Dentysta? Nie ma czego się bać!

Jednocześnie ogólnopolskie statystyki wskazują, że częstotliwość wizyt u dentysty wśród Polaków rośnie. Coraz częstsze odwiedziny u stomatologa nie wynikają zatem z większej odwagi, lecz z
większej świadomości tego, jak ważne są wizyty kontrolne. Polacy boją się, ale biorą odpowiedzialność za swoje zdrowie i odwiedzają lekarzy pomimo tej niechęci. To postawa na plus!

My jednak mamy nadzieję, że już wkrótce pacjenci będą odwiedzać nas bez lęku. Stosujemy coraz nowocześniejsze metody leczenia, które sprawiają, że nie jest już ono tak bolesne jak jeszcze kilkanaście lat temu. Dbamy też o przyjazną atmosferę w naszym gabinecie. Dzięki tym dwóm czynnikom wizyta u nas to sama przyjemność! Zapraszamy do odwiedzin!