Artykuły

Pedodoncja

Pedodoncja to innymi słowy stomatologia dziecięca. Dziedzina ta wyodrębniona została ze względu na szczególne podejście do opieki stomatologicznej dzieci, które mają inne potrzeby fizyczne i emocjonalne niż dorośli.

Dbałość o zdrowe uzębienie dziecka jest niezwykle ważne z kilku powodów. Z jednej strony dbanie o jamę ustną i regularne wizyty dziecka u stomatologa pomagają mu wyrobić właściwe nawyki związane zarówno z higieną jamy ustnej, jak i kontrolami stomatologicznymi i sprawiają, że w przyszłości dziecko bez obaw będzie odwiedzało dentystę i kontrolowało swoje zdrowie. Z drugiej zaś strony stan zębów mlecznych w dużym stopniu wpływa na późniejszą kondycję zębów stałych, dlatego nie wolno zapominać o ich leczeniu.

Pedodoncja zajmuje się wieloma kwestiami związanymi ze zdrowiem dziecięcych zębów. Zaczynając od ząbkowania i wszelkich zaburzeń, które występują w pierwszym okresie rozwoju zębów, poprzez leczenie zębów mlecznych, profilaktykę próchnicy i wad zgryzu u dzieci, aż do leczenia zębów stałych oraz chorób błony śluzowej.