Artykuły

Pamiętaj o nici dentystycznej

Chcąc właściwie dbać o zęby pamiętaj, aby codziennie używać nici dentystycznej.

Używanie nici  dentystycznej to jeden z elementów właściwej higieny jamy ustnej. Dlaczego jest to tak ważne i jak właściwie używać nici?

Nić dentystyczna dla zdrowia zębów i dziąseł

Nić dentystyczna może pomóc zachować zdrowie zarówno zębów, jak i dziąseł. Szczoteczka do zębów nie dociera do wszystkich miejsc w jamie ustnej – szczeliny między zębami często nie zostają przez to do  końca wyczyszczone, a w zalegających tam resztkach jedzenia mogą rozwijać się bakterie. Dokładne czyszczenie wszystkich zakamarków z pomocą nici dentystycznej pomoże zapobiec próchnicy.

Drugim aspektem jest zdrowie dziąseł. Dentyści zwracają uwagę na to, że używając nici dentystycznej znacznie ograniczamy odkładanie się kamienia nazębnego – jednej z przyczyn powstawania chorób przyzębia (np. paradontozy). Warto więc wypracować nawyk sięgania po nić dentystyczną za każdym razem, gdy szczotkujemy zęby – w ten sposób higiena jamy ustnej będzie pełna i skuteczna.

Jak korzystać z nici dentystycznej?

Po oderwaniu kawałka nici należy owinąć dwie końcówki wokół palców wskazujących, umieścić nić pomiędzy zębami i delikatnie wyczyścić szczelinę. Następnie czyścimy kolejne przestrzenie między zębami kolejnymi fragmentami nici. Ważna jest ostrożność – starajmy się nie podrażnić dziąseł. Więcej porad na temat właściwego korzystania z nici dentystycznej i ogólnych zasad higieny jamy ustnej można uzyskać w gabinecie stomatologicznym – zapraszamy!