Artykuły

Palenie a przebarwienia zębów

Jednym ze skutków palenia są przebarwione, nieestetyczne zęby.

Palenie tytoniu ma bardzo  wiele negatywnych skutków – większość palaczy doskonale o nich wie, gdyż odczuwa je na własnej skórze. Jednym z efektów palenia są pożółkłe, nieestetycznie wyglądające zęby. W jaki sposób papierosy wpływają na ich kolor?

Dlaczego zęby palacza są żółte?

Zęby palacza są żółte, gdyż pochłaniają barwnik z dymu, którego palacz nabiera do ust. Jest to zjawisko zupełnie naturalnie – podobnie na kolor zębów działa także picie kawy, herbaty, czerwonego wina oraz napojów sztucznie barwionych, a także spożywanie innych produktów bogatych w barwniki (np. buraków, szpinaku, wiśni, słodyczy). Im częściej narażamy zęby na kontakt z barwnikami, tym łatwiej stracą one swoją biel.

Palenie zwiększa też osadzanie się kamienia nazębnego, co także negatywnie wpływa na estetykę zębów, a ponadto może prowadzić do różnorodnych chorób przyzębia (np. paradontozy).

Jak można odzyskać biel zębów?

Osoby palące mają dużo większą trudność w utrzymywaniu białego uśmiechu niż ci, którzy nie palą. Jednak chociaż trudne – jest to możliwe. Istnieją specjalistyczne pasty wybielające dla palaczy. Mają wysoki poziom ścieralności, dzięki czemu skuteczniej usuwają osad nazębny i przywracają zębom ich naturalny kolor. Na dłuższą metę jednak stosowanie past wybielających nie jest wskazane. Inną metodą jest laserowe wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym. Po takim zabiegu efekt białego uśmiechu może się utrzymywać nawet przez wiele miesięcy. Choć oczywiście i tak każdy dentysta potwierdzi, że zawsze najlepszą metodą będzie po prostu rzucenie palenia – za co palaczowi nie tylko odwdzięczą się jego zęby, ale także i cały organizm.