Jak powstaje opryszczka wargowa?
Opryszczka wargowa jest wirusem, który okropnie szpeci i dodatkowo powoduje uczucie swędzenia oraz ból rozprzestrzeniający się w pobliżu ust. Są to pierwsze objawy tego wirusa, który nosi nazwę HSV1. Można bardzo szybko się nią zarazić, ale zazwyczaj przez opryszczkę atakowany jest słaby organizm. Sama w sobie nie stanowi dużego zagrożenia, groźne są jednak powikłania, dlatego zawsze należy zwalczać ją jak najszybciej.
Jakie są objawy opryszczki wargowej?
Wspomniana opryszczka posiada także potoczne nazwy takie jak: skwarka, febra. Jest wywoływana przez wirus – Herpes simplex. Jak właściwie powstaje i kiedy możemy zacząć się jej obawiać? 1. Napięta skóra, swędzenie i pieczenie 2. Zaczerwienienie na wardze w postaci grudki, wysiew pęcherzyków wypełnionych płynem surowicznym 3. Pękanie pęcherzyków po 6- 10 dniach, powstanie bolesnych nadżerek 4. Wysychanie i gojenie się nadżerek po ok tygodniu
Opryszczka przenoszona droga kropelkową
Ten wirus jest niestety zaraźliwy, nie trzeba dużo, by kogoś zarazić. Przenosi się drogą kropelkową, dlatego wystarczy chociażby pocałunek, bądź jedzenie tymi samymi sztućcami, czy nawet picie z tego samego kubka, z którego korzystała osoba zarażona. Należy pamiętać też o tym, że jeśli raz zaraziliśmy się od kogoś opryszczką, może znów pojawić się za jakiś czas, gdyż wirus łatwo znajduje miejsce wśród naszych komórek, pozostaje jednak w stanie uśpienia i wyczekuje odpowiedniego momentu, by znów zaatakować. Warto w takiej sytuacji udać się do lekarza i skorzystać z jego cennych porad. W tym celu zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, zapraszamy do kontaktu.