Czy wiesz, jakie są objawy boreliozy?
Chociaż borelioza jest znana od niedawna, to zbiera coraz więcej ofiar. Rozpoznanie jej jest trudne, a lekarze ciągle nie wiedzą jak powinno przebiegać leczenie. Borelioza atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Choroba rozwija się w ciągu 1-3 tygodni od momentu ukąszenia. Typowym objawem tej choroby jest rumień wędrujący, czyli zaczerwienienie o średnicy od kilku do kilkunastu centymetrów, może być wypukłe i bolesne przy dotyku.
Warto wiedzieć, że rumień wędrujący występuje w około 30% przypadków boreliozy . W tej fazie pojawiają się objawy grypopodobne. Jeżeli w odpowiednim czasie nie zostaną podane antybiotyki, choroba przejdzie w fazę rozsianą. W ciągu 2 tygodniu do kilku miesięcy zauważa się objawy wtórne, w postaci zapalenia stawów, zaburzeń neurologicznych czy kardiologicznych.
Rok po zakażeniu, borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Wówczas objawów jest bardzo dużo – gorączka, dreszcze, bóle głowy, gardła, stawów, tiki mięśni, sztywność stawów. Bywa, że chory widzi potrójnie, może także mieć paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy oraz problemy z mówieniem i orientacją przestrzenną.