Artykuły

Nowe zwolnienia lekarskie

Zwolnienia lekarskie w formie papierowej znikną całkowicie w połowie 2018 roku.

Papierowe zwolnienia już niedługo będą należały do przeszłości. Od połowy 2018 roku obowiązywały będą tylko zwolnienia elektroniczne. Sejm uchwalił zmiany w prawie, dzięki którym wystawianie zwolnień w formie elektronicznej ma być łatwiejsze.

Skomplikowane zwolnienia elektroniczne?

Pierwotnie nakaz wystawiania jedynie zwolnień elektronicznych miał funkcjonować od 1 grudnia 2017 roku. Posłowie jednak zdecydowali się na przesunięcie tego terminu dna połowę 2018 roku, by dać gabinetom lekarskim czas na przystosowanie się do nowej praktyki.

Ta forma wystawiania zwolnień jest dostępna już od początku 2016 roku, jednak w ocenie lekarzy było to dotychczas zbyt skomplikowane lub kosztowne. Aby móc wystawić zwolnienie, potrzebny był podpis elektroniczny bądź podpis potwierdzony w profilu zaufanym ePUAP. Za kwalifikowany podpis elektroniczny trzeba jednak zapłacić, a obciążenie finansowe leżało na lekarzach. Korzystanie z bezpłatnego profilu ePUAP jest natomiast czasochłonne i skomplikowane.

Szybsze i bezpłatne wystawianie zwolnień lekarskich

Nowo wprowadzone zmiany umożliwiają natomiast korzystanie z Platformy Usług Elektronicznych ZUS w celu wystawienia zwolnienia – będzie to bezpłatne i znacznie prostsze. Lekarze będą mieli dostęp do danych osób ubezpieczonych, a dane lekarzy wystawiających zwolnienie będą pobierane z rejestru. Od połowy 2018 roku papierowe zwolnienia znikną całkowicie i zostaną zastąpione przez elektroniczne, które automatycznie będą trafiać do ZUS.