Kilka nawyków, których warto się pozbyć, chcąc zachować zdrowie zębów.
Każdego dnia możemy nieświadomie niszczyć swoje zęby poprzez zachowania, na które nie zwracamy większej uwagi – nawyki, które pojawiły się same i których niekiedy trudno się pozbyć. Jednak świadomość ich szkodliwości może być pomocna i dodać motywacji do tego, by podjąć z nimi walkę. O jakich zachowaniach mowa?
- Niezdrowe przekąski – podjadanie między posiłkami, a także w łóżku przed snem (np. podczas oglądania filmu) może okazać się groźne dla zębów. Po „przekąskach” zwykle nie czuje się potrzeby wyszczotkowania zębów, tak jak jest to zalecane przez dentystów po każdym posiłku. W związku z tym resztki jedzenia, a także najgroźniejszy cukier, zbierają się na powierzchni zębów i wspomagają rozwój bakterii próchnicowych.
- „Pomaganie sobie” zębami – w sytuacjach, gdy pod ręką brakuje nożyczek, niekiedy używa się zębów – np. do przegryzienia sznurka czy taśmy klejącej, otwarcia foliowego opakowania lub
kartonu itd. Nawyk ten może jednak pewnego dnia być źródłem niemałego problemu, gdy ząb wyszczerbi się lub w inny sposób uszkodzi podczas podobnej czynności.
- Obgryzanie paznokci – a także gryzienie długopisów czy ołówków. Przez ten nawyk nie tylko wzrasta ilość bakterii w jamie ustnej, ale także niekiedy pojawiają się zranienia dziąseł, a nawet uszkodzenia stawu skroniowo-żuchwowego, co może skutkować problemami z żuciem lub mówieniem.
Dbając o zdrowie zębów, warto pozbyć się tych nawyków – z pewnością potwierdzi to każdy dentysta. Na początku wystarczy zacząć zwracać uwagę na sytuacje, w których przejawiają się te zachowania, a następnie stopniowo je eliminować. Ważne jest także, by zauważać je u dzieci i zapobiegać powstawaniu szkodliwych przyzwyczajeń. Więcej porad można uzyskać w gabinecie stomatologicznym – zapraszamy!