Artykuły

Nawyki dobre dla zdrowia

Oto kilka nawyków, które pomogą zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

Wyrobienie nawyku trwa około trzech tygodni. Tyle właśnie potrzeba, żeby przyzwyczaić się do wykonywania pewnej czynności. A jeśli jest to czynność, która ma nam pomóc zachować zdrowie oraz poprawia nasze codzienne samopoczucie, to z pewnością warto się tego podjąć! Oto kilka dobrych dla zdrowia nawyków, które warto wypracować w swojej codzienności.

  • Picie ciepłej wody z cytryną codziennie rano – taki pity każdego ranka napój pomaga oczyścić organizm z toksyn, wzmacnia odporność, dostarcza cennej witaminy C, a ponadto pobudza metabolizm i doskonale rozbudza.
  • Kilka minut ćwiczeń oddechowych przed snem – po wywietrzeniu pokoju warto położyć cię w łóżku i wykonać kilka ćwiczeń oddechowych. To pozwoli dotlenić mózg, wyciszyć organizm, ułatwi zasypianie i umożliwi wydajniejszy wypoczynek w nocy.
  • Picie zielonej herbaty w ciągu dnia – picie zielonej herbaty ma wiele zalet, warto włączyć ten napój do swojego codziennego menu.
  • Ćwiczenia rozciągające w godzinach pracy – dotyczy to zwłaszcza osób, które pracują w bezruchu, np. w biurze. Raz na godzinę lub dwie warto wstać od biurka, rozciągnąć się, rozluźnić mięśnie karku, rozruszać stawy.
  • Kilka-kilkanaście minut szybkiego marszu każdego dnia – to pozwoli nam odetchnąć świeżym powietrzem i podniesie nam na chwile tętno. Wystarczy wysiąść o przystanek wcześniej wracając z pracy lub szkoły lub pójść pieszo po zakupy zamiast wsiadać w samochód.

Choć te czynności wydają się nieznaczne, to wykonywanie ich każdego dnia na dłuższa metę pozytywnie wpłynie na zdrowie, samopoczucie i nastrój.