Artykuły

Najczęstsze objawy boreliozy

Najczęstsze objawy boreliozy i jak uniknąć zakażenia ta chorobą.

Borelioza to choroba wywoływana przez bakterie przenoszone przez kleszcze. W okresie letnim ryzyko zarażenia jest bardzo duże. Odkryte ciało i przebywanie na świeżym powietrzu w miejscach występowania kleszczy (lasy, łąki) sprzyja ugryzieniom. Jeśli w ślinie kleszcza znajdują się bakterie wywołujące chorobę, bardzo możliwe, że po ugryzieniu dojdzie do zakażenia.

Jakie są najczęstsze objawy boreliozy?

Najczęściej występująca oznaka boreliozy to rumień wędrujący – kolisty rumień na skórze, którzy szerzy się w sposób obwodowy i ustępuje w sposób centralny. Niekiedy pojawia się też naciek limfocytarny w postaci czerwonego guzka, a także dolegliwości przypominające grypę. Objawy te wystarczają do tego, by rozpoznać chorobę, ale niestety nie występują we wszystkich przypadkach zakażenia, w związku z czym wiele osób nie może się dowiedzieć o chorobie bezpośrednio po ugryzieniu.

Nieleczona borelioza może objawiać się wieloma niebezpiecznymi dolegliwościami: nawracającym zapaleniem stawów, zapaleniem nerwów czaszkowych (również porażeniem nerwu twarzowego) czy też zapaleniem mięśnia sercowego. Gdy choroba przybiera formę przewlekłą, może pojawić się zanikowe zapalenie skóry, przewlekłe zapalenie stawów (niekiedy prowadzące do ich trwałego uszkodzenia), silne objawy neurologiczne – porażenie nerwów obwodowych, zaburzenia czucia, a także zaburzenia pamięci oraz funkcji poznawczych.

Borelioza – jak uniknąć zachorowania?

Przede wszystkim trzeba unikać kontaktu z kleszczami. W tym celu należy zadbać o odpowiedni ubiór przebywając w miejscach, w których mogą one występować (spodnie z długimi nogawkami, zakryte buty, długie rękawy). Należy też używać środków odstraszających kleszcze oraz specjalnych środków do odzieży i obuwia. Gdy dojdzie do ugryzienia, kleszcza należy usunąć pęsetą. Nie wolno używać  tłuszczu, benzyny ani innych substancji. Nie powinno się też kleszcza wyciskać ani wykręcać. Jeśli pojawią się objawy boreliozy, należy zgłosić się do lekarza i poddać się kilkutygodniowej terapii antybiotykowej.