Artykuły

Na co najczęściej chorujemy latem?

Lato kojarzone jest z beztroskim czasem, zabawą i wypoczynkiem. Wtedy mało kto zastanawia się nad tym, co może nam grozić. Należy cały czas mieć na uwadze, że nawet latem można zachorować.

Lato kojarzone jest z beztroskim czasem, zabawą i wypoczynkiem. Wtedy mało kto zastanawia się nad tym, co może nam grozić. Należy cały czas mieć na uwadze, że nawet latem można zachorować. Wielu urlopowiczów właśnie przez coś takiego, kojarzy swój wypoczynek z czymś najgorszym, bo zamiast wyjazdów na wakacje, musi iść na wizytę do lekarza.

Choroby lata – na co uważać?

Teraz wymienimy Wam kilka chorób, na które można nabyć głównie latem. Warto mieć o nich podstawowe pojęcie, aby wiedzieć, na co zwracać szczególną uwagę. Kurzajki – mogą zostać wywołane przez wirus brodawczaka. Najczęściej pojawiają się na dłoniach, mogą jednak wystąpić również na stopach, twarzy, a nawet na narządach płciowych. Mogą osiągnąć średnicę do kilkunastu centymetrów, są twarde o barwie białej, lub szarobrunatnej Grzybica stóp – Mogą na nią cierpieć zarówno dzieci, jak i dorośli. Do zakażenia dochodzi przez kontakt z powierzchnią, na której występować może grzyb, czyli np. na basenach, pod prysznicem. Objawia się to zaczerwienieniem skóry i swędzeniem. Świerzb – wywołuje go świerzbowiec ludzki. Jest to bardzo mały pasożyt, którego samica, składa jaja w rogowej warstwie naskórka. Objawy choroby można zauważyć po ok. tygodniu – jest to bardzo silny świąd, którego obrazem są grudki i pęcherzyki. Zarazić można się nim nawet w domu, bądź w miejscach publicznych, pociągach. Wystarczy mieć kontakt z miejscem, w którym przebywała zakażona osoba. Angina – infekcyjna choroba gardła, którą wywołuje wirus paciorkowca. Letnie pory roku, nagła zmiana temperatur, wypicie zimnego napoju, zjedzenie lodów podczas upału, mogą wywołać szok termiczny, który podrażnia śluzówkę i układ odpornościowy. Może wówczas dojść do wysokiej gorączki – 40 stopni. Towarzyszy temu ból gardła i trudność w przełykaniu.