Artykuły

Mycie zębów to za mało

Dlaczego samo szczotkowanie zębów nie wystarczy, by utrzymać je w zdrowiu?

Niektórzy wychodzą z  założenia, że mycie zębów rano i wieczorem to wystarczająca forma higieny jamy ustnej. Kiedy jednak zaczynają się zmagać z chorobami takimi jak próchnica czy zapalenie dziąseł, okazuje się, że jednak się mylili. Warto wiedzieć, że szczotkowanie zębów dwa razy dziennie to podstawowa, ale nie jedyna forma dbania o ich zdrowie. Aby ustrzec się przed próchnicą,
trzeba o zęby dbać także na kilka innych sposobów.

Nici dentystyczne

Używanie nici dentystycznej jest często pomijanym zabiegiem higienicznym. Szczoteczka do zębów nie jest jednak w stanie dotrzeć do wszystkich przestrzeni w jamie ustnej. Szczeliny między zębami może z osadu i resztek jedzenia oczyścić wyłącznie nić. Na rynku istnieje bardzo wiele form tych produktów, więc każdy z pewnością znajdzie taką, która najlepiej mu odpowiada.

Czyszczenie języka

Podczas mycia zębów nie można zapomnieć o tym, że także i na języku zbiera się osad i bakterie, które następnie przenoszą się na zęby. Język można czyścić tą samą szczoteczką, którą myjemy zęby. Można też zaopatrzyć się w specjalne szczoteczki i skrobaczki, które służą jedynie do tego celu. W razie wątpliwości dotyczących tego, jak właściwie czyścić język, można o to zapytać dentystę.

Płyn do płukania jamy ustnej

Ostatnim etapem codziennej higieny jamy ustnej jest jej przepłukanie specjalistycznym płynem. Dzięki niemu bakterie, których nie udało nam się pozbyć podczas szczotkowania i nitkowania, zostaną usunięte z jamy ustnej. Każdy dentysta z pewnością potwierdzi, że warto uzupełnić higienę jamy ustnej o tę właśnie czynność.