Artykuły

Mały rumianek duże znaczenie

Rumianek wydaje się być rośliną pospolitą. Często o nim słyszymy, a w okresie od maja do września nie trudno jest go ujrzeć. Z łacińskiego Chamomilla, jest odmianą rośliny z rodziny astrowatych zwany także rumiankiem lekarskim, rumiankiem aptecznym. Mimo, iż jego zastosowanie może być przynajmniej w podstawowym stopniu dobrze znane to bez konkurencyjnie jest to wyjątkowa roślina.

Jak wygląda i gdzie rośnie?

Rumianek pospolity najlepiej odnajduje się na żyznych terenach, choć na podłożach piaszczystych, gliniastych rośnie równie dobrze. Najczęściej rozrasta się na terenie, gdzie jest idealny dostęp do naturalnych promieni słonecznych. Rumianek lekarski to krzewinka, która osiąga maksymalnie 60 cm długości. Jego kwiaty są białe jednakże wraz z upływem czasu płatki zwracają się ku dołowi. Kwiaty jakie znajdują się we wnętrzu są koloru żółtego.

Niestety w niedługim czasie z racji nadchodzącej jesieni napotkanie rumianku będzie coraz trudniejsze. Nie oznacza to jednak, iż musimy pożegnać się do następnej wiosny z jego znakomitymi właściwościami.

Rumianek w kosmetyce

Owa krzewinka jest idealna praktycznie dla każdego. W sporadycznych przypadkach może wywołać reakcję alergiczną. Stosowany do kremów, maseczek, balsamów, płynów do higieny intymnej, żelów pod prysznic, szamponów, past do zębów. Cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób, którzy od lat borykają się z łupieżem lub ich skóra wykazuje nadwrażliwość na któryś z podstawowych z podstawowych składników szamponów.

Rumianek i jego działanie farmakologiczne

Ta niepozorna roślina wykazuje działanie : przeciwzapalne, rozkurczowe, przeciwalergiczne, bakterio i grzybobójcze, a także perfekcyjnie sprawdza się jako środek uspokajający ułatwiający
zasypianie. Chamomilla rozkurcza mięśnie gładkie, wspomaga trawienie, a ponadto doskonale pomoże przy stanach zapalnych dziąseł oraz ran zewnętrznych.