Artykuły

Magiczna moc ziół

Które zioła warto pić na co dzień?

Picie herbatek ziołowych to zwyczaj, który wraca do łask. Coraz częściej odkrywamy „magiczną” moc ziół, którą znały nasze babcie, a o której młodsze pokolenia na pewien czas zapomniały.

Jakie ziółka warto pić, by utrzymać swój organizm w zdrowiu i równowadze?

1) Pokrzywa – wpływa na poprawę samopoczucia, dodaje energii, usuwa poczucie przemęczenia. Poprawia także stan skóry i jej koloryt, wzmacnia włosy i paznokcie, a przy tym bardzo przyjemnie smakuje, np. z dodatkiem plasterka cytryny.

2) Skrzyp polny – jest zalecany osobom, które narzekają na słabą kondycję włosów i paznokci. Już po dwóch tygodniach picia naparu ze skrzypu polnego ich stan może wyraźnie się poprawić. Smak herbatki ze skrzypu polnego nie należy do najprzyjemniejszych, ale można ten problem rozwiązać dodając do herbatki cytrynę.

3) Melisa – działa uspokajająco, redukuje stres, ułatwia zasypianie. Dlatego też warto pić ją wieczorem, a nie w ciągu dnia, gdy wciąż musimy mierzyć się z codziennymi wyzwaniami. Działa moczopędnie, dzięki czemu pomaga w oczyszczaniu organizmu.

4) Czystek – ma działanie antyoksydacyjne, wspiera układ odpornościowy, pomaga w dbaniu o zdrową cerę (warto go stosować podczas walki z trądzikiem), a ponadto oczyszcza organizm z toksyn.

Warto oczywiście pamiętać, że nadmiar herbat ziołowych nie jest wskazany – niektóre z nich mogą wypłukiwać z organizmu cenne substancje, np. witaminę B1. Filiżanka naparu co 2-3 dni nie powinna nikomu zaszkodzić, jednak w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.