Artykuły

Lakowanie i lakierowanie

Zabiegi profilaktyczne w stomatologii – które z nich warto stosować?

Istnieje kilka różnych form zapobiegania próchnicy. Jedną z nich jest oczywiście właściwa higiena, inną – regularne wizyty u dentysty. Podczas ich trwania można nie tylko przejść kontrolę stomatologiczną, ale także poddać się zabiegom profilaktycznym takim jak lakowanie i lakierowanie.

 

Zabiegi profilaktyczne – które z nich są najskuteczniejsze?

 

Skuteczność lakowania i lakierowania postanowili niedawno sprawdzić walijscy naukowcy z Cardiff University School of Dentistry. W tym celu przeprowadzili badania na uczniach szkół podstawowych. Trwały one trzy lata i objęły zasięgiem ponad 1000 uczniów z 66 walijskich szkół podstawowych (w całości wzięło udział 835 uczniów). Połowę tej grupy poddawano zabiegowi lakierowania co pół roku, drugą połowę – zabiegowi lakowania. Co wynikło z tych badań?
Po trzech latach próchnicę zaobserwowano u ok. 1/5 dzieci. Wśród dzieci, których zęby były regularnie lakowane, próchnicę zdiagnozowano u 19,6% pacjentów, a w grupie dzieci poddawanych lakierowaniu rozpoznano ją u 17,5%. Badacze podkreślili, że ta różnica jest na tyle nieznacząca, że nie można na jej podstawie ocenić, która z dwóch metod profilaktyki jest bardziej skuteczna. Można natomiast łatwo wywnioskować, że skuteczne są obie, jako że ochroniły ponad 4/5 dzieci przed próchnicą.
W ofercie naszego gabinetu stomatologicznego także można znaleźć powyższe formy działań profilaktycznych. Zachęcamy do  odwiedzin i do poddawania sięzabiegom, które pomogą skutecznie chronić zęby zarówno dzieci, jak i osób dorosłych.