Artykuły

Karmiące mamy a zdrowie zębów

W okresie karmienia każda młoda mama powinna właściwie dbać o swoje zęby.

Zdrowie zębów jest istotne w każdym okresie życia, jednak w wyjątkowy sposób należy pomyśleć o nim tuż po porodzie, w czasie karmienia piersią. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze, 9 miesięcy ciąży mogło nadwyrężyć stan jamy ustnej. Do częstych ciążowych dolegliwości należy zapalenie dziąseł. Wpływ na to mają hormony, a także fakt, że nie wszystkie zabiegi stomatologiczne można wykonać są podczas trwania ciąży. Dlatego też świeżo upieczona mama, zwłaszcza mama karmiąca, musi wiedzieć, jak o siebie zadbać. Oto kilka najważniejszych porad.

  1. 1. Higiena to podstawa – by zachować zdrowie zębów, niezbędne jest stosowanie się do zasad higieny. Szczotkowanie i nitkowanie zębów dwa razy dziennie to minimum, o którym należy pamiętać. Warto jednak myć zęby po wszystkich posiłkach oraz zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej.
  2. 2. Wizyta u dentysty – wszystkie zabiegi stomatologiczne, które trzeba było odłożyć na później ze względu na ciążę, można przeprowadzić właśnie teraz. Odwiedź dentystę, skontroluj stan swoich zębów i podejmij niezbędne leczenie.
  3. 3. Właściwa dieta – wpływa nie tylko na kondycję Twojego ciała i jakość pokarmu, które dostarczasz swojemu dziecku, ale także na stan Twoich zębów i dziąseł. Spraw, by Twoja dieta była bogata i pełnowartościowa. Powinna być nawet o 400-500 kcal bardziej obfita niż zwykle, postaraj się jednak nie zwiększać kaloryczności za pomocą słodyczy, gdyż cukier sprzyja powstaniu próchnicy (a dodatkowo utrudnia zgubienie dodatkowych kilogramów, które pojawiły się podczas ciąży). Pamiętaj koniecznie o owocach, warzywach oraz o źródłach białka i wapnia (jajach, serach, jogurtach naturalnych).

Uzyskaj porady w gabinecie dentystycznym

Jeśli chcesz uzyskać więcej wskazówek na temat tego, jak dbać o zęby po ciąży (lub w jej trakcie), odwiedź swojego dentystę, który z pewnością będzie służył radą. Serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu!