Artykuły

Jaką plombę wybrać?

W gabinetach stomatologicznych skorzystać można z różnych rodzajów plomb.

Wypełnienia ubytków powinny być przede wszystkim trwałe i nie ulegać zniszczeniu podczas codziennych czynności – gryzienia czy żucia. Ich ważną cechą jest także wygląd. Plomba prezentuje się znacznie lepiej, gdy jej kolor jest zbliżony do koloru zęba. Istnieje kilka rodzajów plomb dostępnych w gabinetach dentystycznych. Co warto o nich wiedzieć przed wybraniem któregoś z nich?

Rodzaje plomb dostępne w gabinecie dentystycznym

  • Plomby kompozytowe – czyli wykonane z tworzywa sztucznego. Do ich zalet należy wygląd, ponieważ plomby tego typu są zbliżone kolorem do koloru szkliwa, dzięki czemu są praktycznie niewidoczne. Stosuje się je zwykle w przypadku przednich zębów. Niestety ich trwałość jest stosunkowo krótka, zdarza się też, że pękają lub przebarwiają się.

  • Plomby z amalgamatu – czyli ze stopu metali. Niegdyś wadą tego rodzaju wypełnień był fakt, że zawierały one rtęć, która w niewielkich ilościach dostawała się do organizmu i mogła mu szkodzić. Obecnie zaleca się ich wymianę na plomby nowej generacji, niezawierające tego pierwiastka. Niekorzystnie prezentuje się ich ciemny kolor, co zdecydowanie zalicza się do wad. Jednakże niewątpliwą zaletą tego typu plomb jest ich odporność i trwałość.

  • Plomby ze złota – wyjątkowo trwałe (nawet do 20 lat), ale także wyjątkowo drogie. Ponadto ich kolor znacząco się wyróżnia na tle zębów.

  • Plomby inlay, onlay oraz inlay-onlay, czyli plomby w formie specjalnych wkładów wykonanych z kompozytu, metalu albo materiału ceramicznego i umocowane np. za pomocą cementu.

  • Plomby kolorowe – stosowane w stomatologii dziecięcej. Skutecznie budzą pozytywne skojarzenia z gabinetem dentystycznym i ułatwiają kontakt między dzieckiem a lekarzem. Są przy tym równie trwałe co normalne.

Rodzaj plomby powinien być wybrany po konsultacji z dentystą i dopasowany do potrzeb oraz oczekiwań pacjenta.