Artykuły

Jaką pastę do zębów wybrać?

Dobierz właściwą pastę do zębów, by odpowiednio dbać o swoje zdrowie.

Na rynku istnieje bardzo wiele różnorodnych past do zębów. Na jakie ich właściwości warto zwrócić uwagę?

Pastę do zębów powinno się dobierać zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami. Używanie tej samej pasty przez wszystkich członków rodziny jest oczywiście rozwiązaniem najwygodniejszym, może się jednak okazać, że nie spełnia ona do końca potrzeb każdego z nich. Warto zatem do wyboru pasty do zębów podejść podobnie jak do wyboru innych środków higienicznych czy kosmetycznych. Innego szamponu do włosów używać będzie dziecko, innego osoba z włosami farbowanymi, innego ktoś, kto walczy z łupieżem. Z doborem pasty powinno być podobnie.

Pasta do zębów nadwrażliwych

Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów powinny celować w pasty, które pomagają zwalczać tę dolegliwość. Ich działanie polega na wytwarzaniu warstwy ochronnej na powierzchni szkliwa. Niektóre z nich mają też w składzie środki redukujące ból (np. zapobiegające przewodzeniu bodźców bólowych).

Pasta wybielająca

Takich past z pewnością nie powinny używać dzieci i osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów. Działanie tych past polega na mechanicznym ścieraniu osadu nazębnego – przy zbyt częstym i długotrwałym stosowaniu mogą być więc szkodliwe dla szkliwa. Osoby, które chcą pozbyć się uciążliwych przebarwień (np. palacze, osoby często pijące kawę), past tego typu także powinny używać z pewnymi ograniczeniami (np. zamiennie z inną pastą lub przez okres nie dłuższy niż kilka tygodni). Najlepiej zresztą o ich właściwe stosowanie dopytać swojego dentystę.

Pasta bez fluoru

Większość past do zębów ma w składzie fluor. Pomimo dobroczynnego działania tego składnika, w niektórych przypadkach należy go unikać – nie powinny mieć z nim styczności małe dzieci oraz osoby z alergią na fluor. Warto zapytać dentystę o polecaną pastę bez fluoru – związek ten jest niekiedy zastępowany np. ksylitolem, który także przeciwdziała próchnicy.