Stres może być przyczyną wielu dolegliwości. Warto z nim walczyć!
Powszechnie wiadomo, że stres jest bardzo niekorzystny dla organizmu i może stać się przyczyną chorób. W wyniku przewlekłego stresu organizm zaczyna reagować intensywną pracą wielu narządów. Długotrwały stres sprawia, że:
-
przyspiesza bicie serca, a co za tym idzie podnosi się ciśnienie krwi,
-
zwiększa się napięcie mięśni,
-
wzrasta poziom cholesterolu,
-
pojawiają się niedobory witamin i składników mineralnych, ponieważ zmniejsza się ich wchłanianie (dotyczy to zwłaszcza witaminy C i E oraz magnezu).
W efekcie mogą się pojawić różne dolegliwości, np. nadciśnienie, choroby serca, problemy trawienne, problemy z koncentracją, nadwaga, depresja. Osoby narażone na stres powinny więc zadbać o siebie w szczególny sposób.
Lekarz radzi: jak zmniejszyć poziom stresu?
-
Przede wszystkim warto wyeliminować czynnik stresogenny na tyle, na ile jest to możliwe. Jeśli źródłem stresu jest praca, można porozmawiać z szefem o zmianie części obowiązków, godzin pracy itd. Warto też każdego dnia znajdować czas na odpoczynek oraz nauczyć się wyznaczać wyraźną granicę pomiędzy pracą a życiem osobistym.
-
Stosowanie technik relaksacyjnych może w dużym stopniu zredukować poziom stresu. Słuchanie spokojnej muzyki przed snem, spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody, wyciszanie się i medytacje – te proste czynności mogą być niezwykle pomocne.
-
Nie wolno zapominać o właściwej diecie. Osoby przeżywające długotrwały stres powinny też pomyśleć o suplementacji, gdyż narażone są na niedobory witamin A, C, D E, K, witamin z grupy B, a także magnezu, wapnia, cynku czy potasu.