Artykuły

Jak wzmocnić skórę i włosy?

Skóra, włosy i paznokcie – co zrobić, by były wytrzymałe i jak najlepiej wyglądały?

Przesuszona, popękana skóra, wypadające, cienkie i słabe włosy, łamiące się paznokcie – w niektórych przypadkach mogą to być objawy chorób, ale zwykle są po prostu spowodowane niedoborami witamin i składników mineralnych oraz niewłaściwą pielęgnacją. Co zrobić, aby je wzmocnić?

1) Zadbaj o dobrą dietę. Powinna być bogata w białko (który jest podstawowym budulcem tkanek), składniki mineralne oraz witaminy A, E oraz B. Co jeść? Przede wszystkim dużo świeżych (lub ewentualnie krótko gotowanych) warzyw, nabiał, jaja, mięso, ryby morskie. Ważne są także wysokiej jakości produkty zbożowe, np. pieczywo pełnoziarniste i razowe, brązowy ryż.

2) Suplementuj organizm. W doborze suplementów z pewnością pomoże Ci lekarz, który wskaże preparaty zawierające w składzie niezbędne dla zdrowia włosów, paznokci i skóry substancje. Możesz też postawić na naturalne formy suplementacji – pić herbatki ziołowe (np. pokrzywę, skrzyp polny).

3) Pamiętaj o właściwej pielęgnacji. Nawilżaj skórę każdego dnia i chroń ją przed wiatrem, chłodem i promieniami słonecznymi używając odpowiednich kremów. Unikaj suszenia włosów w wysokich temperaturach i używaj delikatnych szamponów i odżywek. Paznokcie wzmacniaj przy użyciu specjalnych olejków pielęgnacyjnych, unikaj natomiast lakierów i zmywaczy do paznokci, które mogą je osłabić.

Piękna skóra, mocne paznokcie i lśniące włosy to oznaki zdrowia

Pogorszenie kondycji tych części ciała bardzo często jest pierwszą oznaką niedoborów podstawowych mikroelementów w organizmie. Dlatego warto w takiej sytuacji skonsultować się z lekarzem, który z pewnością rozszerzy powyższe porady i pomoże ciału wrócić do najlepszego, najzdrowszego i najpiękniejszego stanu.